پايگاه رسمي اطلاع رساني دكتر عبدالرضا عزيزي : پرداخت حق بيمه رانندگان تا سقف ۳ ماه مشمول جريمه ديركرد نمي‌شود
دوشنبه، 28 خرداد 1397 - 19:55 کد خبر:1543
عضو كميته رسيدگي به مشكلات رانندگان گفت: كميته در نشست امروز خود مقرر كرد تا رانندگان در زمان بيماري بتوانند تا ظرف مدت يك سال پس از آن از بيمه برخوردار باشند و پرداخت حق بيمه آنها تا سقف سه ماه مشمول جريمه نشود.

عبدالرضا عزيزي، نماينده مردم شيروان در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني خبرگزاري فارس، گفت: دومين جلسه كميته رسيدگي به مشكلات و مطالبات رانندگان برگزار شد و موضوع بيمه آنها در جلسه امروز مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

وي افزود: در اين جلسه كه با حضور تعدادي از رانندگان بين شهري حمل بار و مسافر برگزار شد، تصميماتي اتخاذ شد كه از جمله آن مي‌توان به اين موضوع اشاره كرد كه چكاپ پزشكي رانندگان با سن بالاي 45 سال، هر ساله يكبار و كمتر از 45 سال هر دو سال يكبار با دفترچه تأمين اجتماعي آنها و به صورت رايگان انجام شود.

عضو كميسيون اجتماعي مجلس اظهار داشت: همچنين در اين جلسه مقرر شد تا چنانچه راننده‌اي بر اثر بيماري نتوانست به كارش ادامه دهد، به مدت يكسال پس از آن بتواند از دفترچه بيمه خود استفاده كند و ديگر اينكه رانندگاني كه نتوانستند حق بيمه خود را پرداخت كنند، به آنها تا سه ماه براي اين كار فرصت داده شود و بلافاصله بعد از گذشت زمان پرداخت حق بيمه در ماه اول جريمه نشوند.

عزيزي خاطرنشان كرد: همچنين مقرر شد تا موضوع اجراي مصوبه مجلس در برنامه ششم در خصوص بازنشستگي رانندگان با سن 55 سال و 25 سال سابقه، با حقوق 25 روز از سوي مجلس پيگيري شود.

وي افزود: در ارتباط با موضوع ازكارافتادگي رانندگان كه مورد اعتراض رانندگان نيز بود مقرر شد تا در جلسه‌اي با معاونت درمان سازمان تأمين اجتماعي اين موضوع مورد بحث قرار گيرد كه به جاي برخورد سليقه‌اي با موضوع از كارافتادگي رانندگان، چارچوب مشخصي براي اين موضوع در نظر گرفته شده و طبق آن عمل و تعريف مشخصي از اين موضوع ارائه شود.

عضو كميته رسيدگي به مشكلات رانندگان اظهار داشت: همچنين مقرر شد تا بررسي عملكرد رانندگان توسط سازمان تأمين اجتماعي به جاي ماه به ماه به صورت سالانه محاسبه شود؛ چرا كه ممكن است راننده‌اي در يك ماه به اندازه 40 روز كار و حق بيمه پرداخت كند و در يك ماه 15 روز تا در حق رانندگان اجحاف نشود.

عزيزي خاطرنشان كرد: همچنين مقرر شد تا پرداخت حق بيمه كاميون‌ها به صورت شناور باشد و هر كس شرايط مالي بهتري دارد حق بيمه بيشتر و هر كس شرايط ضعيف‌تري به لحاظ مالي دارد حق بيمه كمتري پرداخت كند و درنهايت افرادي كه حق بيمه بيشتري پرداخت كرده‌اند، در دوره بازنشستگي حقوق بيشتري دريافت مي‌كنند و كساني كه حق بيمه‌شان كمتر است، در دوره بازنشستگي حقوق كمتري نيز دريافت خواهند كرد.

وي افزود: موضوع سخت و زيان‌آور بودن كار رانندگان نيز در اين جلسه مورد بحث و بررسي قرار گرفت. با توجه به عوارضي كه اين موضوع دارد مبني بر اينكه رانندگان در هر 24 ساعت 6 ساعت بايد رانندگي كنند مورد پذيرش همه رانندگان نيست و بايد با بررسي بيشتر كار را به‌گونه‌اي به پيش ببريم كه به ضرر رانندگان نباشد.

عضو كميته رسيدگي به مشكلات رانندگان در پايان گفت: در مورد بروز حادثه در حين كار نيز مقرر شد تا تعريف مشخصي از اين موضوع ارائه شود؛ چراكه تأمين اجتماعي تنها حادثه در زمان حركت خودرو با بار را قبول دارد و معتقد است پنچرگيري و امثال اين كارها در حوزه وظايف رانندگان نيست و بروز حادثه در ارتباط با اين كارها، از موارد تحت پوشش بيمه اجتماعي نيست.

دوشنبه 28 خرداد 1397